نقد و بررسی اپلیکیشن هاسپیتل
نقد و بررسی اپلیکیشن هاسپیتل ، مشاوره تلفنی با پزشک
۱۳۹۸-۰۶-۲۴
استارتاپ‌ویکند چیست startup ویکند
استارت‌آپ ویکند چیست؟
۱۳۹۸-۰۶-۳۱

سهام ESOP چیست؟ نکته‌ها و شرایط

سهام ESOP چیست

سهام ESOP کوتاه شده عبارت Employee Stock Ownership Plan می باشد. به طور کلی منظور از سهام ESOP درصد معینی از کل سهام یک محصول و یا در مراتب بالاتر یک شرکت است که سهامداران و موسسین، آن را جهت اعطا به کارمندان و نیروهای انسانی کلیدی در نظر می گیرند. در عمل شرکتهای تجاری به خصوص استارتاپ ها جهت حفظ کارمندان کلیدی و یا افزایش انگیزه و یا حتی به عنوان نقطه ای جذاب در خصوص کسب و کار خود برای افراد درصدی حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد سهام کل را به عنوان سهام ESOP در نظر گرفته تا در زمانی که نیاز آن رویت شد به کارمندان و نیروهای  انسانی کلیدی خود اعطا کرده و به این طریق افراد را بیش از پیش به شرکت یا محصول متعهد نمایند.

تاریخچه سهم ESOP

این اصطلاح در دهه ۱۹۵۰ توسط یک فعال بانکی آمریکایی به نام Louis Kelso ابداع شده است و اساس آن ایجاد واقعیت “کارگر مالک” بوده است تا نیروهای انسانی دیگر به بیشتر تضادها و انگیزه‌های سیاسی-استعماری، اعتباری اختصاص نداده و اکثریت مشکلات پیش از رخ دادن حل شده باشند. وجود چنین سهامی علاوه بر آنکه برای کارمند و کارگر دارای ارزش افزوده و سودمندی است، برای شرکت نیز جهت حفظ نیروهای کلیدی و پیشگیری از اختلافات پیشبینی نشده در جمع افراد ذی نفع بسیار کارساز و مفید می باشد.

سهام ESOP از نظر سرمایه گذار

در حال حاضر و با توجه به بلوغ فکری رخ داده در میان VC ها یا سرمایه گذاران خطرپذیر بند ESOP تبدیل به بندی حیاتی و مهم در قرارداد های تامین سرمایه شده است. زیرا سرمایه گذار در اصل بر روی یک تیم و افراد آن اقدام به سرمایه گذاری نموده و ایجاد محیطی جهت نگهداری و افزایش انگیزه کارمندان کلیدی غیر سهامدار برای وی از اهمیت به سزایی برخودار است. در اکثر موارد زمانی که یک سرمایه گذار در خصوص سهام ESOP  با بنیان گذاران اقدام به مذاکره می کند به دلیل آن است تا رویکرد موسسین نسبت به اهمیت نیروی انسانی را درک کرده و مطمئن باشد که تیم انتخابی به بلوغ لازم از نظر فکری و تجاری رسیده است.

سهم ESOP برای کارمندان مفید است یا مضر؟

پاسخ به این سوال کاملا به رویکردی که سهامداران اصلی یک کسب و کار دارند بر گشته و به طور قطع نمی توان در این خصوص نظر داد. ولی نکاتی وجود دارد که با بررسی آنها می توانید متوجه شده که پیشنهاد سهام ESOP برای شما مضر است یا مفید. برخی شرکتها سهام ESOP در قبال دریافت حقوق کمتر به شما پیشنهاد می دهند. برخی شرکتها این نوع سهام را در قبال کار بیشتر و بدون مزد به شما پیشنهاد می دهند. برخی شرکتها این سهام را به عنوان قدردانی و ایجاد انگیزه به شما ارائه می دهند. برخی شرکتها در قبال این نوع سهام از شما طلب پول و وجه نقد میکنند. برخی شرکتها این نوع سهام را پیشنهاد می دهند تا تا شما نیز عضوی از آنها بوده و برای ارتقای شرکت تلاشی مضاعف کنید و پیشنهادات و دلایل دیگر که با کمی تفکر و قرار گرفتن در آن وضعیت به خوبی درک خواهید کرد.

به طور کلی وجود سهام ESOP  در یک شرکت نشان از بلوغ آن کسب و کار در حوزه اهمیت منابع انسانی است و قطعا شرکتی که چنین سهامی را در ساختار سهامی و به طور کلی در capitalization table خود ارائه میدهد محیطی بهتر و پویاتر برای پیشرفت فرد در آن سازمان ارزیابی می شود. اما دقت به این نکته که نباید اختصاص این سهام به شما موجب نارضایتی یا سو استفاده از شخصیت کاری و حقوقی شما شود مهم و حیاتی است.

1 Comment

  1. […] که با آنها کار کرده اید. برای این کار می توانید از سهام ESOP استفاده کنید و این مشکل را حل کنید، اما نباید سهام ESOP […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.